system nawigacyjno-informacyjny TOTUPOINT®

tworzymy bezpieczną i dostępną, jednym słowem - przyjazną przestrzeń.

Montaż znaczników elektronicznych

Wstęp

Poniżej podanych jest kilka istotnych informacji dotyczących wyboru miejsca dla znacznika TOTUPOINT oraz dotyczących sposobu montażu. Montaż znaczników jest na ogół bardzo łatwy i nieinwazyjny. Ponieważ w znacznej większości typów urządzenia zasilane są bateryjnie, nie jest konieczne doprowadzanie instalacji zasilających. W zależności od podłoża, stosuje się różne sposoby montażu. Poniżej wymienione są 3 najczęściej stosowane.

Wybór miejsca dla znaczników

Istotą systemu jest wykorzystanie słuchu do lokalizowania miejsc i obiektów. Z tego powodu, dźwięk znacznika przyciąga w swoisty sposób użytkownika. Oznacza to, że aby dobrze wskazać drzwi, najlepiej umieścić znacznik bezpośrednio nad nimi. Aby wskazać przystanek - należy znacznik umieścić na wiacie przystankowej lub na słupku.

Znacznik powinien być zamontowany na wysokości 250 - 350 cm od podłoża, zawsze głośnikiem w dół. Miejsce chronione przed opadami atmosferycznymi lub silnym nasłonecznieniem jestkorzystne, ale ważniejsze od tego jest aby dobrze wskazywało obiekt. Lepiej zatem umieścić znacznik na południowej ścianie bez zadaszenia ale bezpośrednio nad drzwiami, niż we wnęce kilka metrów od tych drzwi.

Sposoby montażu

W zależności od miejsca, stosuje się jeden z wymienionych niżej sposobów montażu.

Montaż za pomocą specjalistycznej taśmy dwustronnie klejącej

Montaż taki wykonuje się do powierzchni płaskich i gładkich. Może to być szkło, metal, kamień lub ceramika, beton architektoniczny, malowana ściana itp. Należy unikać montażu do PCV. Znaczniki posiadają standardowo naklejoną taśmę dwustronnie klejącą. Przed przyklejeniem znacznika należy upewnić się że:

  • powierzchnia montażu jest odtłuszczona lub oczyszczona z kurzu;
  • temperatura powierzchni montażowej jest w zakresie pomiędzy 12 a 30 stopni celsjusza.

Taśma klejąca jest bardzo skuteczna a przyklejenie następuje natychmiast. Należy zatem bardzo starannie przyłożyć znacznik do miejsca, gdyż nie jest możliwe poprawianie jego pozycji. Po przyłożeniu należy mocno dociskać znacznik przez ok. 20 sekund. Nie należy używać znacznej siły w celu sprawdzenia, jak dobrze znacznik trzyma się podłoża.

Montaż za pomocą kołków rozporowych

Do konstrukcji drewnianych, murowanych,metalowych itp. można montować znaczniki na kołki rozporowe. Należy taką potrzebę zgłosić przy składaniu zamówienia, ponieważ znaczniki zostaną wykonane w odpowiedniej wersji obudowy. Montując na kołki rozporowe należy pamiętać aby:

  • otwory wyriercić dokładnie - możemy dostarczyć wzornik do wiercenia otworów;
  • znaczniki należy dokręcać lekko, aby nie pojawiły się naprężenia wyginające obudowę;
  • Jeżeli od strony montażowej do znacznika przyklejona jest taśma dwustronnie klejąca, nie należy odklejać folii ochronnej, aby znacznik nie przykleił się.

Montaż za pomocą klejonej blachy

W przypadku np. elewacji pokrytej tynkiem strukturalnym z ociepleniem styropianowym, elewacji zabytkowych lub innych, w których nie można zastosować klejenia na taśmę dwustronnie klejącą a jednocześnie nie można zastosować montażu na kołki rozporowe, należy zastosować metodę "na blachę". Metoda ta polega na przyklejeniu za pomocą kleju specjalnie przygotowanej blachy. Po całkowitym związaniu kleju, do blachy należy przykleić znacznik metodą "na taśme dwustronną", zachowując powyżej opisane zasady. W montażu "na blachę" należy pamiętać o:

  • zastosowaniu odpowiedniego kleju i korzystaniu z niego ściśle według wskazówek podanych na opakowaniu;
  • dokładnym odtłuszczeniu blachy przed klejeniem do muru i przed przyklejeniem znacznika.

Dobrym klejem jest klej montażowy "MAMUT".

Montaż do powierzchni "niepłaskich"

Typowym miejscem dla znaczników TOTUPOINT są słupy i kolumny o walcowym lub stożkowym kształcie. Aby wykonać taki montaż należy dokładnie znać obwód słupa - przy zamawianiu należy podać ten obwód na dwóch wysokościach: 250 i 300cm. Możliwe jest przygotowanie adaptera, który umożliwi montaż znacznika do takiego obiektu. Jeśli powierzchnia słupa nie jest gładka, przygotowanie adaptera może nie być możliwe. Adapter montuje się za pomocą taśmy dwustronnie klejącej lub za pomocą kleju montażowego. Należy w tym przypadku stosować podane wcześniej reguły. Do tak zamontowanego adaptera montuje się znacznik na dwustronnie klejącą taśmę.

Uwagi końcowe

Przygotowując zamówienie należy dokładnie rozpoznać potrzeby użytkowników i zaplanować odpowiednie miejsca dla znaczników. Może w tym pomóc artykuł, w którym postaraliśmy się opisać Specyfikę funkcjonowania osób z niepełnosprawnością wzroku. Z przyjemnością udzielimy wszelkiej pomocyna tym etapie.

Po zakończeniu takiego rozpoznania należy wypełnić formularz lokalizacji i przesłać go za pomocą poczty elektronicznej jako załącznik do zamówienia.

Prosimy o usunięcie z formularza wpisów, które się w nim znajdują i są jedynie przykładem wypełnienia, aby nie mieszały się z wpisami przez Państwa wykonanymi. Prosimy wpisywać dane precyzyjnie. W szczególności prosimy precyzyjnie podawać współrzędne geograficzne lokalizacji. Jeśli znacznik planowany jest nad drzwiami wejściowymi, to prosimy podać dokładną lokalizację drzwi a nie punkt np. środka posesji. Dla urządzeń montowanych wewnątrz należy podać lokalizację głównego wejścia do budynku.

odwiedź nas na Facebook

© Copyright PIRS 2016-2023