tworzymy bezpieczną i dostępną, jednym słowem - przyjazną przestrzeń.
Ta instrukcja nie jest już aktualna. Zobacz najnowszą wersję
Telefon z uruchomioną aplikacją poszukuje w najbliższym otoczeniu znaczników elektronicznych TOTUPOINT. Odległość ta jest zależna od konfiguracji samego znacznika, jednak zwykle nie przekracza 20-30 metrów. W przypadku wykrycia znacznika, jeżeli jest to określone w ustawieniach aplikacji, następuje automatyczna aktywacja, czyli znacznik odtworzy sekwencję tonową, a jeśli wykryty znacznik posiada możliwość odtworzenia komunikatu głosowego, zostanie on również odtworzony. Na ekranie pojawi się tak zwana karta znacznika, czyli pole tekstowe w którym wyświetlony jest pobrany ze znacznika tekst. Zwykle jest to opis miejsca, lub inna informacja istotna w kontekście obiektu, na którym znacznik jest zamontowany. Podwójne dotknięcie jednym palcem tej karty spowoduje aktywację znacznika - jest to aktywacja na żądanie.
Jeżeli aplikacja wykryje wiecej, niż jeden znacznik, to karty układają się niczym karty do gry na stosie. Gestem przesunięcia trzema palcami w lewo lub prawo można je przekładać, aby odczytać tekst wybranego znacznika lub wybrany znacznik aktywować.
Praca aplikacji jest kontrolowana szeregiem ustawień, które opisane są w dalszej części instrukcji.
Aplikację TOTUPOINT należy pobrać ze sklepu App Store, wpisując jej nazwę w polu wyszukiwania. Przy pierwszym uruchomieniu, aplikacja wyświetli monit o konieczności włączenia Bluetooth. Należy w ustawieniach telefonu włączyć Bluetooth. Nie trzeba się obawiać o żywotność baterii - włączony Bluetooth nie skraca w zauważalny sposób czasu pracy telefonu.
Aplikacja posiada dwa głółne ekrany: ekran kart znaczników oraz ekran ustawień. Do przechodzenia pomiędzy nimi służą zakładki umieszczone na dole ekranów jako dwa ostatnie elementy na każdym z nich.
Poniżej opisane są elementy umieszczone na ekranie kart znaczników. Opisane są w kolejności, w jakiej przemieszcza się punkt uwagi, przy wykonaniu gestu pszesunięcia jednym palcem w prawo.
Po ustawieniu punktu uwagi na tym elemencie, telefon odczytuje liczbę wszystkich kart tworzących stos, oraz numer karty widocznej i jej treść tekstową pobraną wcześniej ze znacznika. Używając listy przewijanej można za pomocą gestu jednym palcem w górę lub w dół przeglądać karty na stosie.
Drugim elementem jest pole zawierające informację o rodzaju znacznika. Dla zwykłych znaczników informacyjnych wyświetlane jest słowo "Info", dla znaczników bezpieczeństwa słowo "Uwaga!".
Na tym elemencie można wykonać gest podwójnego dotknięcia z przytrzymaniem (jednym palcem), który otwiera okno edycji niektórych parametrów znacznika
Trzeci element, to pole tekstu pobranego ze znacznika. Po ustawieniu punktu uwagi na tym elemencie, tekst jest automatycznie odczytywany. Przy tak ustawionym punkcie uwagi, możliwe jest przekładanie kart na stosie gestem przesunięcia trzema palcami w lewo lub w prawo. Podwójne dotknięcie ekranu jednym palcem spowoduje aktywację znacznika, czyli odtworzenie na nim dźwięku właściwego dla typu tego znacznika. Wykonanie przesunięcia trzema palcami w górę powoduje usunięcie karty ze stosu. Gest przesunięcia trzema palcami w dół spowoduje ponowne wyświetlenie kart wcześniej usuniętych, pod warunkiem, że znaczniki nadal pozostają w zasięgu Bluetooth.
Uaktywnienie tego przycisku powoduje wyświetlenie wcześniej usuniętych kart, o ile znajdują się nadal w zasięgu łącza Bluetooth telefonu. Jest to alternatywa dla gestu przesunięcia trzema palcami w dół, przy punkcie uwagi ustawionym na tekście pobranym ze znacznika.
Uaktywnienie tego przycisku usuwa ze stosu widoczną kartę. Jest to alternatywa gla gestu przesunięcia trzema palcami w górę, przy punkcie uwagi ustawionym na tekście znacznika.
Ostatnie dwa elementy na stronie znaczników to elementy przełączające widok aplikacji pomiędzy ekranem kart znaczników a ekranem ustawień
Strona ustawień służy do dostosowywania sposobu pracy aplikacji TOTUPOINT do preferencji użytkownika. Ustawienia te pogrupowane są w trzech sekcjach oznaczonych nagłówkami.
W tej sekcji definiowane są parametry odnoszące się do pracy znaczników. Można w odniesieniu do nich określić następujące ustawienia:
Ta grupa ustawień dotyczy zachowania się aplikacji w zakresie wytwarzanych przez nią dźwięków, wibracji itp.
Na końcu znajduje się informacja o wersji aplikacji, obecnie jest to 1.3.5.
To okno służy do zmiany niektórych parametrów właściwych dla znacznika na podstawie preferencji Użytkownika. Zmienione parametry dotyczą oczywiście jedynie tego znacznika, na którego karcie wykonano gest otwierający okno edycji.
Możliwe jest zastąpienie tekstu pobieranego ze znacznika własnym, możliwe jest traktowanie znacznika jako znacznika innego typu, niż to wynika z oryginalnych ustawień. Na przykład, znacznik informacyjny może być traktowany jak znacznik bezpieczeństwa.
W oknie edycji można dodać znacznik do listy ignorowanych - jeżeli z ustawień aplikacji wynika, że karty znaczników dodane do ignorowanych nie mają być wyświetlane, jego karta nie pojawi się na stosie kart. Jedynym sposobem na usunięcie z listy ignorowanych jest zmiana ustawień w taki sposób, aby wszystkie karty były pokazywane a następnie otwarcie okna edycji i odłączenie od listy znaczników ignorowanych.
© Copyright PIRS 2016-2018